Strah kao saveznik u poduzetništvu

Vesna-Bilic-strah-kao-saveznik-u-poduzetnistvu

Vesna Bilić

Žena, majka, poduzetnica. Zaljubljenica u osobni rast.

25.11.2024

Kako se nosiš sa svojim poduzetničkim strahovima poput:

Straha od prodaje

Straha od online vidljivosti

Straha od tuđeg mišljenja

Straha od pogreške

Straha od burnouta?

Ignoriraš ih i bježiš u „sutra ću“ ili se boriš tako da prekomjerno radiš i žuriš kako ne bi imala prostora usporiti i suočiti se s onim što te plaši?

Moj mehanizam je dugo vremena bio borba. Žurila sam, jurila i prebivala u glavi pretjerano razmišljajući i brinući se i prividno na taj način držala kontrolu. No, nakon niza godine borbe protiv strahova, umorila sam se te odlučila da mi je dosta življenja u strahu. Poželjela sam živjeti, a ne strahovati i preživljavati.

Ta odluka je uvelike utjecala na moje strahove kada sam ušla u poduzetničke vode. Kroz osobni razvoj počela sam se hvatati u koštac s njima. Ono još važnije, uvidjela sam da moji strahovi nisu neprijatelji već putokazi onoga što se ionako nalazilo u meni. Dakle, svaki strah koji se pojavio govorio mi je nešto o meni i onome što me zapravo koči.

Ignoriranjem i borbom strah ne nestaje.
Suočavanjem i svjedočenjem onome što stoji iza straha, dobivaš priliku razriješiti blokadu i rasplinuti strah.

Kada stvarno zastaneš i pogledaš „strahu u oči“ dobivaš priliku ovladati tim strahom.

Kako? Pojasniti ću dodatno na primjeru.

Recimo da i ti imaš strah od online vidljivosti na društvenim mrežama poput brojnih mojih klijentica.

Ako ti je reakcija borba vrlo vjerojatno se pripremaš za snimanje i objave. Guraš se na silu. Ali i dalje te jako strah. I pomalo ti je muka od svega. Ali to se MORA a ti kao dobra i poslušna curica ćeš odraditi to moranje iako ti se plače.

S druge strane, ako ti je primarna reakcija na strah bijeg, iako želiš početi dosljedno objavljivati, strah te preplavljuje. Kako bi izbjegla njegovim kandžama koje te guše pribjegneš u odgađanje „sutra ću“ te nakratko osjetiš olakšanje.

Dugoročno i efikasno rješenje nije borba gdje se siliš na razna moranja dok ti tijelo vrišti ne. Nije rješenje niti izbjegavanje i bježanje u „sutra ću“ jer ti takav mod izaziva osjećaj nezadovoljstva i bezvoljnosti.

Kako onda izgleda suočavanje sa strahom?

Kada se pojave misli brige i straha, zastani. Uključi promatrača i promatraj malo svoje misli i emocije. Pokušaj malo biti sa svime što se događa unutar tebe.

U našem primjeru straha od vidljivosti, zapitaj se čega te zapravo strah. Zastani. Stvori prostor za odgovor. Zapiši što ti se pojavilo. Primjerice, moje klijentice nerijetko dobivaju odgovore: Strah me da će me kritizirati. Reći da je moj sadržaj bezveze. Osuditi. Odbaciti. Ignorirati.

Koji god da je tvoj odgovor, samo nastavi propitivati i zapisivati na papir jer ćeš tu dobiti prave razloge svog straha.
Jer nije te strah objaviti neki svoj sadržaj. Strah te posljedice objave tog sadržaja. A posljedica je nerijetko subjektivna i direktno vezana za značenje koje bi tvoj sustav (misao i emocija) imao na takav tvoj postupak. I to značenje i tvoja reakcija nije svjesna. Ona se javlja automatski na temelju tvojih ranih iskustava u djetinjstvu.

Vratimo se opet na vidljivost.

Kada smo bili maleni, jedna od primarnih naših potreba je bila viđenost. Mama i tata me vide. Dakle, tu sam. Viđena sam. Uvažena. Bitna sam. Voljena. Vrijedim.

Primjerice, ako primarni skrbnici/roditelji u vašem odnosu nisu bili dovoljno prisutni iz bilo kojeg razloga dobila si iskustvo nedovoljne viđenosti. Tada je to za dijete bilo jednako ne vrijedim ljubavi i pažnje. Ne zaslužujem. Nešto sa mnom nije uredu.

Ili/i ako si najviše bila viđena od strane svojih roditelja kada bi nešto pogriješila. Uslijedila bi kritika/kazna. Tvoj um povezuje kada sam viđena onda sam kritizirana i kažnjena. Bolje ne biti viđena. Štoviše moram biti savršena i ne isticati se. Tako bar neću biti kritizirana i uskraćene ljubavi.

Dakle, strah ti nije neprijatelj ali u poduzetništvu djeluje iracionalno jer te priječi u ostvarenju tvojih poduzetničkih ciljeva. Nesvjesno vraća prošlost u sadašnjost čime te pokušava zaštititi od onih iskustava koje kao dijete nisi znala niti imala kapaciteta nositi se. Ali sada u odrasloj dobi, imaš priliku i odgovornost jačati roditelja u sebi i pobrinuti se za dijete u sebi koje se boji. Ali i ujedno pobrinuti se da dijete u tebi ne vodi glavnu ulogu u ostvarenju tvojih poduzetničkih ciljeva i snova.

Pozitivno jest da se ne moraš sama suočavati sa svim ovim poduzetničkim strahovima. Pridruži se zajednici žena u četveromjesečnom Mastermindu “Svjesna poduzetnica” https://www.vesnabilic.com/vesna-bilic-mastermind/ i sprijatelji se sa svojim strahovima.

Možda će ti se svidjeti…

Ako želiš ostati u tijeku sa novostima i dobivati dodatan sadržaj prijavi se na newsletter.

Podijeli